MCC255-12IO1
Part Number
MCC255-12IO1
Manufacturer
IXYS
Category
Thyristors
Description
MOD THYRISTOR DUAL 1200V Y1-CU
MCC255-12IO1 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models MCC255-12IO1 PCB Footprint and Symbol
Brand IXYS
Product Line Semiconductors
Subcategory SCRs - Modules
Series -
Structure Series Connection - All SCRs
Number of SCRs, Diodes 2 SCRs
Voltage - Off State 1.2kV
Current - On State (It (AV)) (Max) 250A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 450A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 2V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 150mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 9000A, 9600A
Current - Hold (Ih) (Max) 150mA
Operating Temperature -40°C ~ 140°C (TJ)