MC74HC259ADG
| Part Number | MC74HC259ADG |
| Manufacturer | ON Semiconductor |
| Category | Logic ICs |
| Description | IC MULTIPLEXER 3ST 8INP 16-SOIC |
MC74HC259ADG Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | MC74HC259ADG PCB Footprint and Symbol |
| Brand | ON Semiconductor |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Latches |
| Series | 74HC |
| Logic Type | D-Type, Addressable |
| Circuit | 1:8 |
| Output Type | Standard |
| Voltage - Supply | 2V ~ 6V |
| Independent Circuits | 1 |
| Delay Time - Propagation | 25ns |
| Current - Output High, Low | 5.2mA, 5.2mA |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
Quick Inquiry
| In Stock | 4062 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
