MC22FF511F-TF
Part Number
MC22FF511F-TF
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category
Capacitors
Description
CAP MICA 510PF 1% 1KV 2220
MC22FF511F-TF Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models MC22FF511F-TF PCB Footprint and Symbol
Brand Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product Line Passive Components
Subcategory Mica and PTFE Capacitors
Series MC
Capacitance 510pF
Tolerance ±1%
Voltage - Rated 1kV
Dielectric Material Mica
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2220 (5750 Metric)
Lead Spacing -
Features RF, High Q, Low Loss
Size / Dimension 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.157" (4.00mm)