MAX7300ANI+
Part Number
MAX7300ANI+
Manufacturer
Maxim Integrated
Category
Interface ICs
Description
IC I/O EXPANDER I2C/SPI 28DIP
MAX7300ANI+ Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models MAX7300ANI+ PCB Footprint and Symbol
Brand Maxim Integrated
Product Line Semiconductors
Subcategory I/O Expanders
Series -
Number of I/O 20
Interface I²C, 2-Wire Serial
Interrupt Output Yes
Features -
Output Type Push-Pull
Current - Output Source/Sink 4.5mA, 10mA
Clock Frequency 400kHz
Voltage - Supply 2.5V ~ 5.5V
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case 28-DIP (0.300", 7.62mm)