MAL219691204E3
| Part Number | MAL219691204E3 |
| Manufacturer | Vishay BC Components |
| Category | Capacitors |
| Description | CAP 15F -20% +80% 5.6V T/H |
MAL219691204E3 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | MAL219691204E3 PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Vishay BC Components |
| Product Line | Passive Components |
| Subcategory | Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors |
| Series | ENYCAP™ 196HVC |
| Capacitance | 15F |
| Tolerance | -20%, +80% |
| Voltage - Rated | 5.6V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 2.4 Ohm @ 1kHz |
| Lifetime @ Temp | 1000 Hrs @ 85°C |
| Termination | PC Pins |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Coin, Stacked Vertical |
| Lead Spacing | 0.492" (12.50mm) |
| Size / Dimension | 0.472" Dia (12.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.394" (10.00mm) |
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C |
Quick Inquiry
| In Stock | 3633 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
