M5481B7
| Part Number | M5481B7 |
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Category | Power Management ICs |
| Description | IC LED DISPLAY DRIVER 20DIP |
M5481B7 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | M5481B7 PCB Footprint and Symbol |
| Brand | STMicroelectronics |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Display Drivers |
| Series | - |
| Display Type | LED |
| Configuration | 7 Segment |
| Interface | Serial |
| Digits or Characters | 2 Digits |
| Current - Supply | 7mA |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 13.2V |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 20-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Supplier Device Package | 20-DIP |
Quick Inquiry
| In Stock | 379 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
