LXML-PWN1-0100
| Part Number | LXML-PWN1-0100 |
| Manufacturer | Lumileds |
| Category | LED Lighting |
| Description | LED LUXEON NEUTRAL WHITE 3SMD |
LXML-PWN1-0100 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | LXML-PWN1-0100 PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Lumileds |
| Product Line | Optoelectronics |
| Subcategory | LED Lighting - White |
| Series | LUXEON Rebel General Purpose White |
| Color | White, Neutral |
| CCT (K) | 3500K ~ 4500K |
| Flux @ 85°C, Current - Test | - |
| Flux @ 25°C, Current - Test | 105lm (Typ) |
| Current - Test | 350mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 3V |
| Lumens/Watt @ Current - Test | 100 lm/W |
| CRI (Color Rendering Index) | 70 (Typ) |
| Current - Max | 1A |
| Viewing Angle | 120° |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 1812 (4532 Metric) |
| Supplier Device Package | - |
| Size / Dimension | 0.177" L x 0.120" W (4.49mm x 3.05mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.083" (2.10mm) |
Quick Inquiry
| In Stock | 7469 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
