LXML-PWC2
| Part Number | LXML-PWC2 |
| Manufacturer | Lumileds |
| Category | LED Lighting |
| Description | LED LUXEON COOL WHITE 5650K 3SMD |
LXML-PWC2 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | LXML-PWC2 PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Lumileds |
| Product Line | Optoelectronics |
| Subcategory | LED Lighting - White |
| Series | LUXEON Rebel ES |
| Color | White, Cool |
| CCT (K) | 5650K |
| Flux @ 85°C, Current - Test | - |
| Flux @ 25°C, Current - Test | 235lm (Typ) |
| Current - Test | 700mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2.9V |
| Lumens/Watt @ Current - Test | 116 lm/W |
| CRI (Color Rendering Index) | 60 |
| Current - Max | 1A |
| Viewing Angle | 120° |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 1812 (4532 Metric) |
| Supplier Device Package | - |
| Size / Dimension | 0.177" L x 0.120" W (4.49mm x 3.05mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.083" (2.10mm) |
Quick Inquiry
| In Stock | 3816 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
