LTW-M140SZS40
| Part Number | LTW-M140SZS40 |
| Manufacturer | Lite-On Inc. |
| Category | LED Lighting |
| Description | LED NEUTRAL WHT 3500K-4500K 2SMD |
LTW-M140SZS40 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | LTW-M140SZS40 PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Lite-On Inc. |
| Product Line | Optoelectronics |
| Subcategory | LED Lighting - White |
| Series | - |
| Color | White, Neutral |
| CCT (K) | 3500K ~ 4500K |
| Flux @ 85°C, Current - Test | - |
| Flux @ 25°C, Current - Test | 7lm (5lm ~ 8lm) |
| Current - Test | 20mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 3.2V |
| Lumens/Watt @ Current - Test | 109 lm/W |
| CRI (Color Rendering Index) | 77 |
| Current - Max | 30mA |
| Viewing Angle | 120° |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 2-SMD, Flat Lead |
| Supplier Device Package | - |
| Size / Dimension | 0.106" L x 0.055" W (2.70mm x 1.40mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.035" (0.90mm) |
Quick Inquiry
| In Stock | 14524 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
