LT3592EDDB
| Part Number | LT3592EDDB |
| Manufacturer | Linear Technology/Analog Devices |
| Category | Power Management ICs |
| Description | IC REGULATOR |
LT3592EDDB Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | LT3592EDDB PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Linear Technology/Analog Devices |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | LED Drivers |
| Series | - |
| Type | DC DC Regulator |
| Topology | Step-Down (Buck) |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Supply (Min) | 3.6V |
| Voltage - Supply (Max) | 36V |
| Voltage - Output | 30V |
| Current - Output / Channel | 50mA, 500mA |
| Frequency | 400kHz ~ 2.2MHz |
| Dimming | - |
| Applications | Automotive, Lighting |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-WFDFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 10-DFN (3x2) |
Quick Inquiry
| In Stock | 244 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
