LQM31PN1R0M00L
Part Number
LQM31PN1R0M00L
Manufacturer
Murata
Category
Inductors, Coils, Chokes
Description
FIXED IND 1UH 1.2A 120 MOHM SMD
LQM31PN1R0M00L Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models LQM31PN1R0M00L PCB Footprint and Symbol
Brand Murata
Product Line Passive Components
Subcategory Fixed Inductors
Series LQM31
Type Multilayer
Material - Core -
Inductance 1µH
Tolerance ±20%
Current Rating 1.2A
Current - Saturation -
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 150 mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant 60MHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 1MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package 1206
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.037" (0.95mm)