LOG101AIDR
| Part Number | LOG101AIDR |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Category | Linear ICs |
| Description | IC OPAMP LOGARITHMIC 1CIRC 8SOIC |
LOG101AIDR Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | LOG101AIDR PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Texas Instruments |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps |
| Series | - |
| Amplifier Type | Logarithmic and Log Ratio |
| Number of Circuits | 1 |
| Output Type | - |
| Slew Rate | - |
| Gain Bandwidth Product | - |
| -3db Bandwidth | 45kHz |
| Current - Input Bias | 5pA |
| Voltage - Input Offset | 300µV |
| Current - Supply | 1mA |
| Current - Output / Channel | - |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | ±4.5V ~ 18V |
| Operating Temperature | -5°C ~ 75°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
Quick Inquiry
| In Stock | 499 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
