LMZ21700SILR
Part Number
LMZ21700SILR
Manufacturer
Texas Instruments
Category
Power Supplies - Board Mount
Description
DC DC CONVERTER 0.9-6V 4W
LMZ21700SILR Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models LMZ21700SILR PCB Footprint and Symbol
Brand Texas Instruments
Product Line Power
Subcategory DC DC Converters
Series SIMPLE SWITCHER® Nano
Type Non-Isolated PoL Module
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 3V
Voltage - Input (Max) 17V
Voltage - Output 1 0.9 ~ 6V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 650mA
Power (Watts) -
Voltage - Isolation -
Applications ITE (Commercial)
Features OTP, SCP, UVLO
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Efficiency 95%
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SMD Module
Size / Dimension 0.14" L x 0.14" W x 0.07" H (3.5mm x 3.5mm x 1.8mm)