L9959S-TR-D
| Part Number | L9959S-TR-D |
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Category | Power Management ICs |
| Description | IC H-BRIDGE HIGH SIDE 24PSSOP |
L9959S-TR-D Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | L9959S-TR-D PCB Footprint and Symbol |
| Brand | STMicroelectronics |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Full, Half-Bridge Drivers |
| Series | - |
| Output Configuration | Half Bridge (2) |
| Applications | General Purpose |
| Interface | SPI |
| Load Type | Inductive, Capacitive, Resistive |
| Technology | PMOS |
| Rds On (Typ) | - |
| Current - Output / Channel | 3A |
| Current - Peak Output | - |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Voltage - Load | 5V ~ 28V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Features | - |
| Fault Protection | Over Temperature, Short Circuit |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-BSOP (0.295", 7.50mm Width) Exposed Pad |
| Supplier Device Package | PowerSSO-24 Exposed Bottom Pad |
Quick Inquiry
| In Stock | 391 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
