KMZ49,118
| Part Number | KMZ49,118 |
| Manufacturer | NXP |
| Category | Specialized Sensors |
| Description | SENSOR ANGLE 45DEG SMD |
KMZ49,118 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | KMZ49,118 PCB Footprint and Symbol |
| Brand | NXP |
| Product Line | Sensors |
| Subcategory | Position Sensors - Angle, Linear Position Measuring |
| Series | - |
| For Measuring | Angle |
| Technology | Magnetoresistive |
| Rotation Angle - Electrical, Mechanical | 0° ~ 45° |
| Linear Range | - |
| Output | Wheatstone Bridge |
| Output Signal | - |
| Actuator Type | External Magnet, Not Included |
| Linearity | - |
| Resistance | 3.7 kOhms |
| Resistance Tolerance | - |
| Voltage - Supply | 5V |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Termination Style | Gull Wing |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
Quick Inquiry
| In Stock | 425 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
