KA2531S28
Part Number
KA2531S28
Manufacturer
Precision Electronics Corporation
Category
Potentiometers, Variable Resistors
Description
POT 25K OHM 2W CARBON LOG
KA2531S28 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models KA2531S28 PCB Footprint and Symbol
Brand Precision Electronics Corporation
Product Line Passive Components
Subcategory Rotary Potentiometers, Rheostats
Series K
Resistance (Ohms) 25k
Tolerance ±10%
Power (Watts) 2W
Built in Switch None
Number of Turns 1
Taper Logarithmic
Number of Gangs 1
Adjustment Type User Defined
Temperature Coefficient -
Rotation 314°
Resistive Material Carbon
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Slotted
Actuator Length 0.875" (22.23mm)
Actuator Diameter 0.249" (6.32mm)