JANTXV2N6990
| Part Number | JANTXV2N6990 |
| Manufacturer | Microsemi |
| Category | Transistors |
| Description | TRANS 4NPN 50V 0.8A 14PIN |
JANTXV2N6990 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | JANTXV2N6990 PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Microsemi |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Bipolar (BJT) - Arrays |
| Series | Military, MIL-PRF-19500/559 |
| Transistor Type | 4 NPN (Quad) |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 800mA |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 50V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1V @ 50mA, 500mA |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 10µA (ICBO) |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 100 @ 150mA, 10V |
| Power - Max | 400mW |
| Frequency - Transition | - |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-Flatpack |
| Supplier Device Package | 14-Flatpack |
Quick Inquiry
| In Stock | 492 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
