IXSN50N60BD2
Part Number
IXSN50N60BD2
Manufacturer
IXYS
Category
Transistors
Description
IGBT 75A 600V SOT-227B
IXSN50N60BD2 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models IXSN50N60BD2 PCB Footprint and Symbol
Brand IXYS
Product Line Semiconductors
Subcategory IGBTs - Modules
Series -
IGBT Type -
Configuration Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600V
Current - Collector (Ic) (Max) 75A
Power - Max 250W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.5V @ 15V, 50A
Current - Collector Cutoff (Max) 350µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 3.85nF @ 25V
Input Standard
NTC Thermistor No
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)