IXGH32N170
Part Number
IXGH32N170
Manufacturer
IXYS
Category
Transistors
Description
IGBT 1700V 75A 350W TO247AD
IXGH32N170 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models IXGH32N170 PCB Footprint and Symbol
Brand IXYS
Product Line Semiconductors
Subcategory IGBTs - Single
Series -
IGBT Type NPT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1700V
Current - Collector (Ic) (Max) 75A
Current - Collector Pulsed (Icm) 200A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 3.3V @ 15V, 32A
Power - Max 350W
Switching Energy 11mJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 155nC
Td (on/off) @ 25°C 45ns/270ns
Test Condition 1020V, 32A, 2.7Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)