IRS29831PBF
| Part Number | IRS29831PBF |
| Manufacturer | Infineon Technologies |
| Category | Power Management ICs |
| Description | IC LED DRIVER OFFLINE DIM 8DIP |
IRS29831PBF Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | IRS29831PBF PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Infineon Technologies |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | LED Drivers |
| Series | LEDrivIR™ |
| Type | AC DC Offline Switcher |
| Topology | Flyback, Step-Down (Buck), Step-Up (Boost) |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Supply (Min) | 11.5V |
| Voltage - Supply (Max) | 18V |
| Voltage - Output | - |
| Current - Output / Channel | 650mA |
| Frequency | - |
| Dimming | Triac |
| Applications | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Supplier Device Package | 8-PDIP |
Quick Inquiry
| In Stock | 571 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
