IRG7T150CH12B
Part Number
IRG7T150CH12B
Manufacturer
Infineon Technologies
Category
Transistors
Description
MOD IGBT 1200V 150A POWIR 62
IRG7T150CH12B Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models IRG7T150CH12B PCB Footprint and Symbol
Brand Infineon Technologies
Product Line Semiconductors
Subcategory IGBTs - Modules
Series -
IGBT Type -
Configuration Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200V
Current - Collector (Ic) (Max) 300A
Power - Max 910W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.2V @ 15V, 150A
Current - Collector Cutoff (Max) 2mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 20.2nF @ 25V
Input Standard
NTC Thermistor No
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)