IRG5U75HH12E
| Part Number | IRG5U75HH12E |
| Manufacturer | Infineon Technologies |
| Category | Transistors |
| Description | MOD IGBT 1200V 75A POWIR ECO 2 |
IRG5U75HH12E Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | IRG5U75HH12E PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Infineon Technologies |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | IGBTs - Modules |
| Series | - |
| IGBT Type | - |
| Configuration | Full Bridge Inverter |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1200V |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 130A |
| Power - Max | 540W |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 3.5V @ 15V, 75A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 1mA |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | 9.5nF @ 25V |
| Input | Standard |
| NTC Thermistor | Yes |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Package / Case | POWIR ECO 2™ Module |
| Supplier Device Package | POWIR ECO 2™ |
Quick Inquiry
| In Stock | 393 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
