IR1150PBF
Part Number
IR1150PBF
Manufacturer
Infineon Technologies
Category
Power Management ICs
Description
IC PFC CONTROLLER CCM 8-DIP
IR1150PBF Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models IR1150PBF PCB Footprint and Symbol
Brand Infineon Technologies
Product Line Semiconductors
Subcategory PFC (Power Factor Correction)
Series -
Mode Continuous Conduction (CCM)
Frequency - Switching 200kHz
Current - Startup 175µA
Voltage - Supply 15V ~ 20V
Operating Temperature 0°C ~ 70°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case 8-DIP (0.300", 7.62mm)