IPG20N06S4L26ATMA1
Part Number
IPG20N06S4L26ATMA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Category
Transistors
Description
MOSFET 2N-CH 60V 20A TDSON-8
IPG20N06S4L26ATMA1 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models IPG20N06S4L26ATMA1 PCB Footprint and Symbol
Brand Infineon Technologies
Product Line Semiconductors
Subcategory FETs, MOSFETs - Arrays
Series OptiMOS™
FET Type 2 N-Channel (Dual)
FET Feature Logic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss) 60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 20A
Rds On (Max) @ Id, Vgs 26mOhm @ 17A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.2V @ 10µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 20nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1430pF @ 25V
Power - Max 33W
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)