INND-TS56BAB
Part Number
INND-TS56BAB
Manufacturer
Inolux
Category
Display Modules
Description
7-SEG. DISPLAY THROUGH HOLE
INND-TS56BAB Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models INND-TS56BAB PCB Footprint and Symbol
Brand Inolux
Product Line Optoelectronics
Subcategory LED Character and Numeric
Series INND-TS56
Display Format -
Number of Characters 1
Size / Dimension 0.748" H x 0.496" W x 0.315" D (19.00mm x 12.60mm x 8.00mm)
Digit/Alpha Size 0.56" (14.22mm)
Display Type 7-Segment
Common Pin Common Anode
Color Blue
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 3.2V
Current - Test 20mA
Millicandela Rating 27mcd
Wavelength - Peak 465nm
Power Dissipation (Max) 114mW
Package / Case 10-DIP (0.600", 15.24mm)