IGW25T120FKSA1
Part Number
IGW25T120FKSA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Category
Transistors
Description
IGBT 1200V 50A 190W TO247-3
IGW25T120FKSA1 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models IGW25T120FKSA1 PCB Footprint and Symbol
Brand Infineon Technologies
Product Line Semiconductors
Subcategory IGBTs - Single
Series TrenchStop®
IGBT Type NPT, Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200V
Current - Collector (Ic) (Max) 50A
Current - Collector Pulsed (Icm) 75A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.2V @ 15V, 25A
Power - Max 190W
Switching Energy 4.2mJ
Input Type Standard
Gate Charge 155nC
Td (on/off) @ 25°C 50ns/560ns
Test Condition 600V, 25A, 22Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) -
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)