HSC10050RJ
Part Number
HSC10050RJ
Manufacturer
TE Connectivity Passive Product
Category
Resistors
Description
RES CHAS MNT 50 OHM 5% 100W
HSC10050RJ Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models HSC10050RJ PCB Footprint and Symbol
Brand TE Connectivity Passive Product
Product Line Passive Components
Subcategory Chassis Mount Resistors
Series HS, CGS
Resistance 50 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 100W
Composition Wirewound
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 200°C
Features -
Coating, Housing Type Aluminum
Mounting Feature Flanges
Size / Dimension 2.579" L x 1.870" W (65.50mm x 47.50mm)
Height - Seated (Max) 1.024" (26.00mm)