HSA508R2J
Part Number
HSA508R2J
Manufacturer
TE Connectivity Passive Product
Category
Resistors
Description
RES CHAS MNT 8.2 OHM 5% 50W
HSA508R2J Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models HSA508R2J PCB Footprint and Symbol
Brand TE Connectivity Passive Product
Product Line Passive Components
Subcategory Chassis Mount Resistors
Series HS, CGS
Resistance 8.2 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 50W
Composition Wirewound
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 200°C
Features -
Coating, Housing Type Aluminum
Mounting Feature Flanges
Size / Dimension 2.008" L x 1.181" W (51.00mm x 30.00mm)
Height - Seated (Max) 0.669" (17.00mm)