HIP4020IBZ
| Part Number | HIP4020IBZ |
| Manufacturer | Renesas Electronics America Inc. |
| Category | Power Management ICs |
| Description | IC DRIVER FULL-BRIDGE 20-SOIC |
HIP4020IBZ Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | HIP4020IBZ PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Renesas Electronics America Inc. |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Full, Half-Bridge Drivers |
| Series | - |
| Output Configuration | Half Bridge (2) |
| Applications | DC Motors, Relays, Solenoids, Stepper Motors |
| Interface | Logic |
| Load Type | Inductive |
| Technology | Power MOSFET |
| Rds On (Typ) | - |
| Current - Output / Channel | 500mA |
| Current - Peak Output | - |
| Voltage - Supply | 3V ~ 12V |
| Voltage - Load | 2.5V ~ 15V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Features | Status Flag |
| Fault Protection | Current Limiting, Over Temperature |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | 20-SOIC |
Quick Inquiry
| In Stock | 5226 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
