HCF4054BEY
| Part Number | HCF4054BEY |
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Category | Power Management ICs |
| Description | IC LCD DRIVER 4SEG W/LATCH 16DIP |
HCF4054BEY Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | HCF4054BEY PCB Footprint and Symbol |
| Brand | STMicroelectronics |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Display Drivers |
| Series | - |
| Display Type | LCD |
| Configuration | 4 Segment |
| Interface | - |
| Digits or Characters | - |
| Current - Supply | - |
| Voltage - Supply | 3V ~ 20V |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 16-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Supplier Device Package | 16-DIP |
Quick Inquiry
| In Stock | 326 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
