GZC18100
Part Number
GZC18100
Manufacturer
Sprague-Goodman
Category
Capacitors
Description
CAP TRIMMER 12-180PF 100V TH
GZC18100 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models GZC18100 PCB Footprint and Symbol
Brand Sprague-Goodman
Product Line Passive Components
Subcategory Trimmers, Variable Capacitors
Series FILMTRIM®
Capacitance Range 12 ~ 180pf
Adjustment Type Top and Bottom
Voltage - Rated 100V
Dielectric Material Polycarbonate (PC)
Q @ Freq 200 @ 1MHz
Size / Dimension 0.433" Dia (11.00mm)
Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C