GWC4R500
Part Number
GWC4R500
Manufacturer
Sprague-Goodman
Category
Capacitors
Description
CAP TRIMMER 0.6-4.5PF 500V TH
GWC4R500 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models GWC4R500 PCB Footprint and Symbol
Brand Sprague-Goodman
Product Line Passive Components
Subcategory Trimmers, Variable Capacitors
Series PISTONCAP®
Capacitance Range 0.6 ~ 4.5pF
Adjustment Type Side
Voltage - Rated 500V
Dielectric Material Sapphire
Q @ Freq 2000 @ 250MHz
Size / Dimension 0.118" Dia (3.00mm)
Height - Seated (Max) 0.310" (7.90mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C