GRM155R71E103KA01D
Part Number
GRM155R71E103KA01D
Manufacturer
Murata
Category
Capacitors
Description
CAP CER 10000PF 25V X7R 0402
GRM155R71E103KA01D Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models GRM155R71E103KA01D PCB Footprint and Symbol
Brand Murata
Product Line Passive Components
Subcategory Ceramic Capacitors
Series GRM
Capacitance 10000pF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 25V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)