GRM1555C1H1R5CA01D
Part Number
GRM1555C1H1R5CA01D
Manufacturer
Murata
Category
Capacitors
Description
CAP CER 1.5PF 50V C0G/NP0 0402
GRM1555C1H1R5CA01D Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models GRM1555C1H1R5CA01D PCB Footprint and Symbol
Brand Murata
Product Line Passive Components
Subcategory Ceramic Capacitors
Series GRM
Capacitance 1.5pF
Tolerance ±0.25pF
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)