GNN1R200
Part Number
GNN1R200
Manufacturer
Sprague-Goodman
Category
Capacitors
Description
CAP TRIMMER 0.3-1.2PF 500V
GNN1R200 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models GNN1R200 PCB Footprint and Symbol
Brand Sprague-Goodman
Product Line Passive Components
Subcategory Trimmers, Variable Capacitors
Series PISTONCAP®
Capacitance Range 0.3 ~ 1.2pF
Adjustment Type -
Voltage - Rated 500V
Dielectric Material Sapphire
Q @ Freq 4000 @ 250MHz
Size / Dimension 0.075" Dia (1.90mm)
Height - Seated (Max) 0.230" (5.80mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C