G6ZK-1FE-TRDC4.5
Part Number
G6ZK-1FE-TRDC4.5
Manufacturer
Omron Electronics Inc-EMC Div
Category
Relays
Description
RELAY RF SPDT 10MA 4.5V
G6ZK-1FE-TRDC4.5 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models G6ZK-1FE-TRDC4.5 PCB Footprint and Symbol
Brand Omron Electronics Inc-EMC Div
Product Line Power
Subcategory High Frequency (RF) Relays
Series G6Z
Coil Type Latching, Dual Coil
Coil Current 80.0mA
Coil Voltage 4.5VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) 10mA
Switching Voltage 30VAC, 30VDC - Max
Must Operate Voltage 3.38 VDC
Must Release Voltage -
Operate Time 10ms
Release Time 10ms
Features Sealed - Fully
Mounting Type Surface Mount
Termination Style Gull Wing
Operating Temperature -40°C ~ 70°C