FSFR1600XSL
Part Number
FSFR1600XSL
Manufacturer
ON Semiconductor
Category
Power Management ICs
Description
IC FPS PWR SWITCH 160W 9-SIPL
FSFR1600XSL Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models FSFR1600XSL PCB Footprint and Symbol
Brand ON Semiconductor
Product Line Semiconductors
Subcategory AC DC Converters, Offline Switchers
Series FSFR-XS
Output Isolation Isolated
Internal Switch(s) Yes
Voltage - Breakdown 500V
Topology Half-Bridge
Voltage - Start Up 12.5V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 10V ~ 25V
Duty Cycle 50%
Frequency - Switching Up to 300kHz
Power (Watts) 160W
Fault Protection Current Limiting, Over Temperature, Over Voltage
Control Features Frequency Control
Operating Temperature -40°C ~ 130°C (TJ)