FP16-375
| Part Number | FP16-375 |
| Manufacturer | Triad Magnetics |
| Category | Transformers |
| Description | XFRMR LAMINATED 6VA THRU HOLE |
FP16-375 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | FP16-375 PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Triad Magnetics |
| Product Line | Power |
| Subcategory | Power Transformers |
| Series | Flat Pack™ |
| Type | Laminated Core |
| Voltage - Primary | 115V, 230V |
| Voltage - Secondary (Full Load) | Parallel 8V, Series 16V |
| Current - Output (Max) | Parallel 750mA, Series 375mA |
| Primary Winding(s) | Dual |
| Secondary Winding(s) | Dual |
| Center Tap | No |
| Power - Max | 6VA |
| Mounting Type | Through Hole |
| Termination Style | PC Pin |
| Size / Dimension | 47.63mm L x 39.67mm W |
| Height - Seated (Max) | 22.22mm |
| Voltage - Isolation | 2000Vrms |
| Weight | 0.438 lb (198.67 g) |
Quick Inquiry
| In Stock | 1275 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
