FN351-64-33
Part Number
FN351-64-33
Manufacturer
Schaffner EMC
Category
Filters
Description
LINE FILTER 64A CHASSIS MOUNT
FN351-64-33 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models FN351-64-33 PCB Footprint and Symbol
Brand Schaffner EMC
Product Line Passive Components
Subcategory Power Line Filter Modules
Series FN 351
Filter Type Three Phase (Delta)
Configuration Single Stage
Voltage - Rated DC -
Voltage - Rated AC -
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral) 250V
Voltage - Rated AC (Phase to Phase) 440V
Current 64A
Frequency - Operating DC ~ 60Hz
Applications Inverters, Power Drive Systems
Approvals CSA, ENEC, UR
Operating Temperature -25°C ~ 85°C