FLS6617MX
| Part Number | FLS6617MX |
| Manufacturer | ON Semiconductor |
| Category | Power Management ICs |
| Description | IC OFF-LINE FLYBACK ISO PWM 7SOP |
FLS6617MX Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | FLS6617MX PCB Footprint and Symbol |
| Brand | ON Semiconductor |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | AC DC Converters, Offline Switchers |
| Series | - |
| Output Isolation | Isolated |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Voltage - Breakdown | 900V |
| Topology | Flyback |
| Voltage - Start Up | 16V |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 5V ~ 30V |
| Duty Cycle | 75% |
| Frequency - Switching | 50kHz |
| Power (Watts) | - |
| Fault Protection | Current Limiting, Over Temperature, Over Voltage |
| Control Features | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width), 7 Leads |
| Supplier Device Package | 7-SOIC |
| Mounting Type | Surface Mount |
Quick Inquiry
| In Stock | 460 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
