FGH30S130P
Part Number
FGH30S130P
Manufacturer
ON Semiconductor
Category
Transistors
Description
IGBT 1300V 60A 500W TO-247AB
FGH30S130P Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models FGH30S130P PCB Footprint and Symbol
Brand ON Semiconductor
Product Line Semiconductors
Subcategory IGBTs - Single
Series -
IGBT Type Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1300V
Current - Collector (Ic) (Max) 60A
Current - Collector Pulsed (Icm) 90A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.3V @ 15V, 30A
Power - Max 500W
Switching Energy -
Input Type Standard
Gate Charge 78nC
Td (on/off) @ 25°C -
Test Condition -
Reverse Recovery Time (trr) -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)