FGA20S140P
Part Number
FGA20S140P
Manufacturer
ON Semiconductor
Category
Transistors
Description
IGBT 1400V 40A 272W TO-3PN
FGA20S140P Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models FGA20S140P PCB Footprint and Symbol
Brand ON Semiconductor
Product Line Semiconductors
Subcategory IGBTs - Single
Series -
IGBT Type Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1400V
Current - Collector (Ic) (Max) 40A
Current - Collector Pulsed (Icm) 60A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.4V @ 15V, 20A
Power - Max 272W
Switching Energy -
Input Type Standard
Gate Charge 203.5nC
Td (on/off) @ 25°C -
Test Condition -
Reverse Recovery Time (trr) -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)