FDMF5820DC
| Part Number | FDMF5820DC |
| Manufacturer | ON Semiconductor |
| Category | Power Management ICs |
| Description | IC SPS HALF-BRIDGE DRVR 31PQFN |
FDMF5820DC Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | FDMF5820DC PCB Footprint and Symbol |
| Brand | ON Semiconductor |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Full, Half-Bridge Drivers |
| Series | PowerTrench®, SyncFET™ |
| Output Configuration | Half Bridge |
| Applications | Synchronous Buck Converters |
| Interface | PWM |
| Load Type | Inductive |
| Technology | UMOS |
| Rds On (Typ) | 470mOhm LS, 680mOhm HS |
| Current - Output / Channel | 60A |
| Current - Peak Output | - |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Voltage - Load | 4.5V ~ 16V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Features | Bootstrap Circuit, Latch Function, Status Flag |
| Fault Protection | Over Temperature, UVLO |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 31-PowerWFQFN |
| Supplier Device Package | 31-PQFN (5x5) |
Quick Inquiry
| In Stock | 4568 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
