FD800R33KL2CKB5NOSA1
Part Number
FD800R33KL2CKB5NOSA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Category
Transistors
Description
IGBT MODULE 3300V IHV 190MM
FD800R33KL2CKB5NOSA1 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models FD800R33KL2CKB5NOSA1 PCB Footprint and Symbol
Brand Infineon Technologies
Product Line Semiconductors
Subcategory IGBTs - Modules
Series -
IGBT Type -
Configuration Dual Brake Chopper
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 3300V
Current - Collector (Ic) (Max) 1500A
Power - Max 9800W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 3.65V @ 15V, 800A
Current - Collector Cutoff (Max) 5mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 97nF @ 25V
Input Standard
NTC Thermistor No
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)