FCC21-12IO
Part Number
FCC21-12IO
Manufacturer
IXYS
Category
Thyristors
Description
THYRISTOR PHASE CTRL 3HV I4-PAC
FCC21-12IO Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models FCC21-12IO PCB Footprint and Symbol
Brand IXYS
Product Line Semiconductors
Subcategory SCRs - Modules
Series -
Structure Series Connection - All SCRs
Number of SCRs, Diodes 2 SCRs
Voltage - Off State 1.2kV
Current - On State (It (AV)) (Max) 21A
Current - On State (It (RMS)) (Max) -
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.4V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 55mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 300A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) 100mA
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)