F950J107MPAAQ2
Part Number
F950J107MPAAQ2
Manufacturer
AVX
Category
Capacitors
Description
CAP TANT 100UF 20% 6.3V 0805
F950J107MPAAQ2 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models F950J107MPAAQ2 PCB Footprint and Symbol
Brand AVX
Product Line Passive Components
Subcategory Tantalum Capacitors
Series F95, Frameless™
Capacitance 100µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 6.3V
Type Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.2 Ohm
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension 0.087" L x 0.049" W (2.20mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)