ERA-S15J820V
Part Number
ERA-S15J820V
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Category
Resistors
Description
RES TEMP SENS 82 OHM 5% 1/10W
ERA-S15J820V Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models ERA-S15J820V PCB Footprint and Symbol
Brand Panasonic Electronic Components
Product Line Passive Components
Subcategory Specialized Resistors
Series ERAS
Type Temperature Sensitive
Applications Temperature Correction Circuits
Composition Metal Film
Resistance 82 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 0.1W, 1/10W
Temperature Coefficient 1500ppm/°C
Operating Temperature -40°C ~ 125°C