EMVH101ARA680MKG5S
| Part Number | EMVH101ARA680MKG5S |
| Manufacturer | United Chemi-Con |
| Category | Capacitors |
| Description | CAP ALUM 68UF 20% 100V SMD |
EMVH101ARA680MKG5S Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | EMVH101ARA680MKG5S PCB Footprint and Symbol |
| Brand | United Chemi-Con |
| Product Line | Passive Components |
| Subcategory | Aluminum Electrolytic Capacitors |
| Series | Alchip™- MVH |
| Capacitance | 68µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 100V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 260 mOhm @ 100kHz |
| Lifetime @ Temp | 5000 Hrs @ 125°C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Polarization | Polar |
| Ratings | - |
| Applications | Automotive |
| Ripple Current @ Low Frequency | 220mA @ 120Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 550mA @ 100kHz |
| Impedance | - |
| Lead Spacing | - |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.630" (16.00mm) |
| Surface Mount Land Size | 0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Radial, Can - SMD |
Quick Inquiry
| In Stock | 6899 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
