EKYB800ELL471MK30S
| Part Number | EKYB800ELL471MK30S |
| Manufacturer | United Chemi-Con |
| Category | Capacitors |
| Description | CAP ALUM 470UF 20% 80V RADIAL |
EKYB800ELL471MK30S Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | EKYB800ELL471MK30S PCB Footprint and Symbol |
| Brand | United Chemi-Con |
| Product Line | Passive Components |
| Subcategory | Aluminum Electrolytic Capacitors |
| Series | KYB |
| Capacitance | 470µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 80V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Lifetime @ Temp | 10000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Polarization | Polar |
| Ratings | - |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | 975mA @ 120Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.95A @ 100kHz |
| Impedance | 33 mOhms |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.240" (31.50mm) |
| Surface Mount Land Size | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
Quick Inquiry
| In Stock | 2467 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
