EEU-FC1E221
| Part Number | EEU-FC1E221 |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components |
| Category | Capacitors |
| Description | CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL |
EEU-FC1E221 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | EEU-FC1E221 PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Panasonic Electronic Components |
| Product Line | Passive Components |
| Subcategory | Aluminum Electrolytic Capacitors |
| Series | FC |
| Capacitance | 220µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 25V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Lifetime @ Temp | 2000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Polarization | Polar |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Applications | Automotive |
| Ripple Current @ Low Frequency | 360.8mA @ 120Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 555mA @ 100kHz |
| Impedance | 117 mOhms |
| Lead Spacing | 0.138" (3.50mm) |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.453" (11.50mm) |
| Surface Mount Land Size | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
Quick Inquiry
| In Stock | 45749 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
